Helista+372 5557 7338

TAHAN, aga EI SUUDA

TAHAN, aga EI SUUDA, PEAN, aga EI TAHA, TAHAN ja SUUDAN, aga EI TOHI (ei või).

1. Õnn seisneb selles, et sõnad TAHAN, SUUDAN ja PEAN oleksid ühesuguse sisuga.

Inimene on sageli hädas, kuna teda kisub korraga kolme suunda.

  • TAHAN, aga EI SUUDA.
  • PEAN, aga EI TAHA.
  • TAHAN ja SUUDAN, aga EI TOHI (ei või).

Kui aga “puudub üksmeel sõbrameeste seas, siis nendel kuidagi ei vea ja rist ning viletsus on nende ettevõte”, nagu kirjutas kunagi kuulus valmimeister.

Sageli teeb inimene süsteemi “pean-ei tohi” tõttu asju, mida ta teha ei taha, või ei tee seda, mida tahab. Ja inimesest, nagu kirjutas F. Nietzsche, saab kaamel, kes kannab kaasas kõiki neid väärtusi. Ja tarvis on lõvi mehisust, et need seljast visata.

2. Otsi õiget teed, mitte otseteed, kuna õige tee pole alati otsetee.

Kui ma olen kahekümnendal korrusel ja mul on tarvis kiiresti alla laskuda, siis on kõige kiirem otsetee üle rõdurinnatise alla. Seejuures saab veel kogeda unustamatut lennutunnet, millest, tõsi küll, vaevalt pärast kellelegi jutustada õnnestub.

Õige tee on uks koridori isegi siis, kui see pole eriti hästi valgustatud, ning trepi või lfti otsimine.

3. Eesmärki valides uuri hoolega järele, kas selle juurde viib just see tee, mida sa käia kavatsesid.

Paljud teavad, kuhu nad tahavad minna, kuid sageli isegi ei märka, et nad lähevad vastassuunas. Seepärast muuda kohe suunda, kui oled märganud, et ei käi õiget teed, hakka minema õigele poole.

4. Kui soovid teistele kasulik olla, ela enda jaoks!

Elustrateegia, mille kohaselt elatakse enda jaoks, viib selleni, et sinust saab kõrgeima klassi professionaal, sa hakkad hoolitsema oma töökaaslaste eest. Nende eest hoolitsemata jätmine pole ju sulle kasulik. Sa hakkad naisesse hästi suhtuma, et ta sind rohkem armastaks. Kasvatad oma lapsi hästi, et nad suudaksid endale ise ülalpidamist teenida, mitte ei istuks sinu kaela peal. Hoolitsed oma tuleviku eest, et sa ei segaks oma laste elu, kui vanadus saabub.

5. kui hakkasid mõtlema, siis otsusta, kui otsustasid, siis tegutse.

Paljude neurootiliste isiksuste häda seisneb selles, et nad mõtisklevad pikka aega, kuid ei võta otsuseid vastu. Kui nad aga otsustavadki, siis nad ei tegutse.

Me töötasime välja otsuste vastu võtmise tehnika. “Tuleta meelde esimest mõtet, mis sulle pähe tuli – see on kõige õigem. Kui meenutada ei õnnestu, looda saatusele – tõmba liisku.”

6. Kui soovid elada rahulikult, siis ära tee heategusid, kui sinult seda ei paluta.

Vastasel korral saab sinust päästja ja sa satud saatuse kolmnurka (tagakiusaja – päästja – ohver). Ohver saab sinust vältimatult. Tõeline heategija on inimene, kes teeb oma asju (“häid tegusid”) j isegi ei kahtlusta, et ta osutub ootamatult oma suhtluspartnerite jaoks heaks.

7. Teadlikult head tehes ära oota tänulikkust.

Teadmine, et sa tegid head, ongi sinu tasu. Ole alati tänulik sellele, kes sinu heateo vastu võttis, kuna ilma temata ei saaks sa ennast heategijana tunda.

8. Head tehes oota alatust sellelt, kes heateo vastu võttis.

See nõuanne tugineb eespool viidatud saatuse kolmnurgale: “tagakiusaja – päästja – ohver”. Seadusel pole erandeid.

Kuid juhtub ju nii, et inimene ei suuda heategudest hoiduda! Siis las vähemalt valmistub ebameeldivusteks.

Arvesse tasub võtta ka seda, et mida suurema kingituse sa tegid, seda rohkem alatusi teeb sulle see, keda sa aitasid.

9. Ära võta vastu kalleid kingitusi ega heategusid, vaid tasu nende eest kohe.

See nõuanne on nende jaoks, kes püüavad midai tasuta saada. On tähele pandud, et kõige kallimaks osutub see, mille sa said tasuta, kuna sa satud psühholoogilisse orjusesse – tunned end kogu aeg tänuvõlglasena. See ei tähenda, et väikese teenuse eest tuleks kohe rahas tasuda. Kui sulle on aga selles osas etteheiteid tehtud, siis tuleb viivitamatult tasuda.

10. Kui sa saad odavalt midagi, mis pärast osutub oluliselt kallimaks, siis mine ja maksa juurde.

11. Kui keegi sinu heategijatest-päästjatest süüdistas sind tänamatuses, siis selgita kohe välja, kui palju see teenus maksab, tasu selle eest ja rohkem ära tee selle inimesega tegemist.

See nõuanne on neile, kes juba tegid vea: võtsid heateo vastu ega tasunud selle eest. Muide, sedasama tasub teha lastel, keda vanemad tänamatuses süüdistavad, teatades neile, et elasid nende nimel.

12. Ära karda eksida – ebaõnn on edust seitse korda kasulikum.

Edu viib paigalseisuni – sa teed järgmisel korral samasuguses olukorrs sedasama. Üks kord seesama, teist korda seesama… Ja sa hakkadki otsima samasuguseid olukordi.

Hoopis teine lugu on siis, kui sa eksid. Viga sunnib mõtlema. Järgmisel korral toimid juba teistviisi. Kui sa ei karda eksida, siis omandad mingi aja pärast uue oskuse.

13. Ära karda, vaid rõõmusta, kui sind kritiseeritakse – kriitika on seitse korda kasulikum kiitusest. Aga ise ära tee etteheiteid ega kritiseeri, eriti mitte tasuta.

See aforism on seotud Sokratese mõttega, et ei tasu solvuda inimeste peale, kui nad sulle etteheiteid teevad või sind solvavad. Kui see on ebaõiglane, siis see ei puutu sinusse, aga kui on õiglane, siis oli see aja eest. Mõelge järele ja parandage ennast. Lõppude lõpuks, see, kes sind kritiseerib, sunnib sind sulle enesele tähelepanu pöörama.

14. Kui tahad endale vaenlasi saada, siis ironiseeri.

Aforism on seootud F. Nietzsche mõtetega, milles ta võrdleb iroonilist inimest koeraga, kes üheaegselt hammustab ja naeratab. Ta oli seisukohal, et see rikub iseloomu. Häda on selles, et nalja peale polekmbeks solvuda isegi siis, kui see on solvav.

Irooniline inimene ei saa tagasisidet. Viha tema vastu kasvab. Tema jaoks raskel hetkel saab ta lööke solvajatelt.

15. Ära püüa muuta olukordi ega teisi inimesi, vaid muuda ennast ja kohane olukordadega.

Psühholoogiliselt ebaküps inimene püüab muuta olukordi ja teisi inimesi, küps kohaneb olukordadega ja muudab iseennast. Kõige üllatavam on, et kui inmene küpseb, siis seejuures muutuvad ka olukorrad.

Autor: Mihhail Litvak