Helista+372 5557 7338

Breketid ja diski prolaps

Breketid ja diski prolaps – kus on seos?

Prantsuse meedikud viisid läbi uurimuse, mille tulemusel selgus, et 95% inimestest, kes lapsepõlves kandsid breketeid, tekkis 20 aasta möödudes selgroo vaheketta väljasopistus. Miksbreketid

nii juhtub? Ja kuidas peaksid nüüd toimima need, kes vajavad ortodontilist ravi?
— Kas on tõesti nii, et kõigil, kes on kandnud breketeid või alles kavatsevad neid paigaldada, tekivad kindlasti probleemid lülisambaga?
— Loomulikult mitte. Kuid see uudis on ärevusttekitav signaal, mis näitab seost ortodontilise ravi ja lülisamba haiguste vahel.

— V õ i b – olla oli tegemist kehva ravikvaliteediga? Või oli neil inimestel juba algusest peale mõni tervisehäda?
— Kehv ei ole siinkohal õige sõna. Kõik vajalikud stomatoloogilised toimingud teostati õigesti, hambaarstid tegid oma tööd professionaalselt. Võimalik ka, et patsientide seas oli tõepoolest neid, kel oli juba algusest peale soodumus nende haiguste tekkeks. Samas ma ei arva, et neid oli palju, kuid diski prolaps tekkis praktiliselt kõigil.

Küllap nõustute, et 95% on muljetavaldav näitaja. Lisaks läksid prantsuse meedikud oma järeldustega kaugemale. Alustuseks analüüsisid nad ka teiste hambaravi kabinette külastavate inimeste tervislikku seisundit. Selgus, et osadel patsientidel algasid pärast hambaproteeside paigaldamist peavalud, kohin kõrvades, pearinglus, tasakaaluhäired, tõusis vererõhk, tekkis näo asümmeetria või isegi depressioon. Enamik inimesi suhtub organismi kui erinevate elundite ja süsteemide komplekti. Vastavalt ravitaksegi seda, mis hetkel muret tekitab.

Nii pöördub peavalude all kannatav inimene neuroloogi poole, südameprobleemidega kardioloogi ja hammaste pärast stomatoloogi poole. Nüüd aga tõuseb kogu maailmas järjest rohkem esiplaanile teine tendents: käsitleda inimest kui ühtset tervikut. Meie keerukas organismis on kõik omavahel seotud ning kui üks koht kehas valutab, tuleb otsida viga kogu suures süsteemis. Prantsuse meedikute uurimus on selle ere näide.
Selgus, et enamikul patsientidest on probleemid koljuluudega, täpsemalt mõne koljuluu nihkumisega. Sellisel juhul süvendab igasugune hammaste

 

ja lõualuude mõjutamine probleemi veelgi, põhjustades neid haigusilminguid, millest juba oli juttu. Tänaseks on tõestatud, et kui oimuluu loomulik liikumine on mingil põhjusel takistatud, siis igasugune manipulatsioon ülalõualuuga toob endaga kaasa negatiivseid tagajärgi. Kuni kõrvapõletikuni välja.
Aga kui nihkunud koljuluudega noorukile panna breketid, siis mõne aja möödudes võib tal tekkida skolioos.

— Ja mida siis teha – loobuda stomatoloogi teenustest? See on ju võimatu!
— Muidugi mitte! Lihtsalt enne hambaarsti poole pöördumist, eriti kui on ette näha pikaajalist ja keerukat hambaravi, tuleks kindlsti külastada osteopaati. See on spetsialist, kes ilma tablettide ja süstideta, töötades ainult kätega, oskavad leida üles probleemi ja selle kõrvaldada.
Endise idabloki maades on osteopaatia praktika ja kultuur alles lapsekingades, kuid USAs ja Euroopa riikides on see eksisteerinud juba küllaltki pikka aega. Seal käsitletakse osteopaadi regulaarset külastust kui normaalset tegevust, samuti patsiendi samaaegset ravi. Näiteks on tandem osteopaat-hambaarst seal tuntud juba pea 30 aastat.
— Kas see on kõigile vajalik?
— Ütleme pehmemalt – soovitatav. Kuid on ka erilised patsientide kategooriad, kes peaksid osteopaati kindlasti külastama. Need on pärilike haigustega inimesed ning raskete sünnituste tulemusena, ka jalad ees sündinud lapsed. Täiskasvanutel võivad olla erineva etioloogiaga probleemid, lastel ja noorukitel peamiselt
kaasasündinud.

— Kui probleem on juba tekkinud, mida siis teha?
— Profülaktikaks piisab reeglina ühest-kahest seansist. Juba väljakujunenud probleemide lahendamiseks tuleb läbida terve protseduuride kuur.
— Mida protseduur endast kujutab?
— Arsti tegevus meenutab mõnes mõttes massaaži, kuid on oma olemuselt siiski midagi muud. Osteopaat töötab samuti lihastega, kuid teeb seda täpsemalt ja intensiivsemalt. Nii et ei tasu karta stomatolooge, hambaravisse tuleb lihtsalt mõistlikult ja targalt suhtuda.